Kiedy przyszło mi wykonać urodzinową kartkę dla sympatycznej nastolatki, pomyślałam – to trudniejsze niż kartka męska. Dodatkowo, kolorem dominującym kartki miała być biel ( a zawsze myślałam, że nastolatki kochają czerń 😉 ) Obawiałam się, że kartka cała w bieli będzie nieco nudna, by tego uniknąć dodałam neutralną czerń i dla ożywienia, odrobinę koloru żółtego. W środku zaplanowałam małą niespodziankę i tak powstała kolejna kartka pop-up o dziwnej nazwie – akordeonowa.

Jak powstała kartka akordeonowa? zapraszam na kurs krok po kroku.

Kartka akordeonowa - kurs, zbliżenie gotową okładkę
Kartka akordeonowa - kurs, zbliżenie na na elementy środka

Sama baza jest wyjątkowo prosta i chociaż całość wymaga trochę elementów do przygotowania to naprawdę proste. Z arkusza papieru wycinamy prostokąt i bigujemy jak na schemacie.

Podane wymiary można oczywiście zmieniać i łatwo dostosować do własnych wymagań. Również ilość i wielkość ruchomych paneli daje się łatwo modyfikować.

Schemat kartki akordeonowej z wymiarami i miejscem wklejania elementów pop-up

Oprócz bazy podstawowej potrzebujemy jeszcze:

  • tylną okładkę kartki o wymiarze 16cm x 10cm
  • 8 sztuk paneli do części ruchomej wielkości 5cm x 7cm
Przygotowane elementy do wykonania kartki akordeonowej

Tylną okładkę doklejamy do ostatniego paska zbigowanej bazy podstawowej i ozdabiamy wnętrze wybranym papierem scrapowym. Ozdabiamy też wycięte mniejsze prostokąty, które będą stanowiły nasz pop-up.

Kolej na przyklejenie do przygotowanej wcześniej bazy. Na schemacie szarym kolorem zaznaczyłam miejsce wklejania ruchomych paneli. Jak widać rząd górny wklejamy na lewej ściance harmonijki, dolny na prawej ściance. I to cały sekret ruchomego wnętrza. Niezależnie jakiej wielkości będą i ile rzędów paneli zaplanujemy chodzi jedynie o to, by wklejać je na przemian. Samo wklejanie najwygodniej rozpocząć od ostatniego elementu w linii.

Kolejność wklejania elementów pop-up w kartce akordeonowej
Kolejność wklejania elementów pop-up w kartce akordeonowej
Kolejność wklejania elementów pop-up w kartce akordeonowej
Układ wklejonych elementów pop-up w kartce akordeonowej widziane z góry

Pora na przygotowanie okładki i tu mała uwaga. Kartka jest dość gruba i warto zaplanować miejsce na tasiemkę, którą po zamknięciu można związać, by wszystko ładnie się złożyło.

Kartka akordeonowa - kurs, zbliżenie gotową okładkę
Kartka akordeonowa - kurs, zbliżenie na na elementy środka

Mam nadzieję, że zaciekawiła was moja dzisiejsza propozycja na tyle, by wykonać własną wersję kartki akordeonowej 🙂 Inne moje kursy na kartki typu pop-up możecie znaleźć w dziale Krok po kroku.

Listę produktów wykorzystanych w tym kursie znajdziecie na blogu Zielonych kotów.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Aleksandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *