Dzisiaj chciałabym zaprosić Was na kurs krok po kroku na kartkę typu Pop-Up Book. Ten typ kartki z pewnością jest znany doświadczonym scraperkom, czyli kurs bardziej dla przypomnienia, ale początkujących może zaciekawić. Pop-Up Book to kolejna kartka, której środek kryje niespodziankę. Chyba dało się już zauważyć, że bardzo lubię tego rodzaju kartki, zwłaszcza kiedy są proste do zrobienia, a po złożeniu mieszczą się w kopercie.

Kartka-świąteczna-typu-pop-up-book
Kartka-świąteczna-typu-pop-up-book

Kurs zaprezentuję na przykładzie kartki świątecznej w formacie 15x15cmm, ale oczywiście ten schemat można szybko i prosto dostosować do innych wymiarów.

Jak to jest zrobione?

Do przygotowania bazy kartki potrzebujemy dwa arkusze grubszego papieru o wymiarach 15x30cm. Pierwszy bigujemy w połowie i będzie to nasza okładka, drugi nacinamy i bigujemy jak na rysunku i to stanowi nasz środek.

szablon na kartkę pop-up book

Nacinamy wzdłóż lini ciągłej i wszystko zaginamy wzduż linii bigowania. Środkowy panel powinnien wyglądać tak jak na zdjęciu. Tak wygląda kartka typu Pop-Up Book. Wystarczy ozdobić papierem scrapowym, wkleić w przygotowaną okładkę i gotowe.

Kartka-typu-pop-up-book-panel-środkowy

Ja jednak, chcąc wykorzystać przestrzeń jaką daje wyskakujący panel, zmieniłam co nieco. Wycięłam dodatkowo okienka w panelu i stworzyłam ośnieżony widoczek.

Kartka-typu-pop-up-book-elementy

Wewnątrz okładki przygotowałam tło i zaplanowałam rozkład wyciętych elementów. Część z nich przykleiłam też na lewej stronie okienka, by dodać przestrzeni. O to głównie przecież chodziło 🙂

Kartka-świąteczna-typu-pop-up-book-kurs

Papier, który użyłam do wykonania środka jest dość gruby i zrezygnowałam z dodatkowego oklejania papierem scrapowym. Ozdobiłam go jedynie stemplując beżowym tuszem śnieżynki, które podkreśliłam białą kredką. Prosto i delikatnie, tak by nie przytłoczyć śnieżnego widoczku. W tym samym stylu przygotowałam zewnętrzną część kartki.

Pora złożyć wszystko w całość. Taśmę lub klej nanosimy jedynie na części, które na zdjęciu wyznacza czerwona taśma (Linia ze strzałkami oznacza jedynie, że w tym miejscu zapomniałam przykleić taśmę. Powinna tam być, a uzupełniłam ją dopiero w momencie sklejania całości 😉 )

Kartka-świąteczna-typu-pop-up-book-kurs

I koniec…

Kartka jest gotowa. Chociaż ja postawiłam na minimalizm, oczywiście można ozdabiać do woli, pamiętając jedynie, by kartka swobodnie się składała.

Kartka-świąteczna-typu-pop-up-book

Mam nadzieję, że moja inspiracja okazała się dla Was na tyle ciekawa, by stworzyć własną wersję kartki Pop-Up Book.

Kartka-świąteczna-typu-pop-up-book
Kartka-świąteczna-typu-pop-up-book

Listę wykorzystanych produktów znajdziecie tutaj.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Aleksandra

9 thoughts on “Kartka Pop-Up Book krok po kroku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *